HiDALGO2 - Urban Air Project (2023-2026)
A HiDALGO, azaz a HPC and Big Data Technologies for Global Systems olyan technológiai fejlesztéseket tűzött ki célul, melyek hozzájárulnak globális jelentőségű kihívások megértéséhez és a szuperszámítógépek, valamint a mesterséges intelligencia segítségével való kezeléséhez.
Az Európai Kiválósági Központ (Centre of Excellence) a 2018-2022-es időszakban a H2020-as HiDALGO projekt keretében kezdte meg működését. A projektben a SZE konzorciumi partnerként vett részt. A projektben szereplő globális kihívások a migráció, a járványok, a közösségi média hálózatok és a városi légszennyeződés voltak.
A HiDALGO tevékenységeinek folytatására a 2023-2026-os időszakban egy Horizont Európa projekt biztosít lehetőséget. Az új időszakban a HiDALGO2 projekt a környezetvédelem és klímaváltozás témáját viszi tovább, a városi levegőminőség javítása mellett az épületek energiahatékonysága, a megújuló energiaforrások, az erdőtüzek szimulációja és a hidrometeorológiai előrejelzések területein.
A HiDALGO2 küldetése HPC, HDPA és AI megoldások révén olyan eszközöket és friss, pontos információkat adni a döntéshozók és érintettek kezébe, melyekkel csökkenthetők a szélsőséges időjárás következményei. A HiDALGO2 célja a modellezés, az adatgyűjtés, a szimuláció, elemzés és vizualizáció, valamint a jelenlegi és jövőbeli HPC- és AI-infrastruktúrákon való jobb skálázhatóság elérése.
Az egyetemi kutatócsoportunk szerepe az új projektben sokrétű. Egyrészt az egyetem vezeti azt a munkacsomagot, amely az összes alkalmazás fejlesztéséért, szinergiáinak megtalálásáért felelős. További feladatunk – részben egyetemi, magyar finanszírozású (pl. FIEK, TKP) projektekből kifejlesztett digitális technológiai platformokra alapozva – a Kiválósági Központ digitális platformját biztosítani. Kiemelt feladatunk még a városi légszennyeződés alkalmazás továbbfejlesztése.
Egyetemünk hat ország hét neves partnerintézményével dolgozhat együtt a projekt keretében. A konzorcium vezetője, a PSNC (Poznań Supercomputing and Networking Center) a Lengyel Tudományos Akadémia Bioorganikus Kémia Intézetéhez tartozik. Egyetemi konzorciumi partnereink a HLRS (High-Performance Computing Center Stuttgart, University of Stuttgart), az ICCS (Institute of Communications and Computer Systems, School of Electrical and Computer Engineering of the National Technical University of Athens) és a CEMOSIS (Center for modeling and simulation in Strasbourg, Strasbourg University). További nemzetközi céges partnereink az Atos Spain SA, a MeteoGRID SL (Spanyolország) és a Future Needs Management Consulting Ltd (Ciprus).
További információ: